Data_security_11

Jak zwiększyć bezpieczeństwo
komputera i danych?

Internet dał nam wiele nowych możliwości — kupujemy online, opłacamy rachunki bez wychodzenia z domu, a nawet pracujemy zdalnie w domowym zaciszu. Będąc w sieci, pozostajemy w kontakcie z bliskimi na odległość i codziennie wymieniamy się setkami informacji.

Prowadząc firmę, a także pracując zdalnie, musimy być bardziej odpowiedzialni niż kiedykolwiek. Od lat powtarzane są nam podstawowe zasady, które mają wyczulić pracowników na niepokojące działania. Często zapominamy o tym, aby nie pobierać plików z nieznanych lub nielegalnych źródeł. Niebezpieczne mogą okazać się również publiczne punkty Wi-Fi oraz niezabezpieczone strony HTTP.

Są jednak pewne mechanizmy, które dodatkowo chronią za nas dane firmowe oraz prywatne. Dlatego poniżej przygotowaliśmy specjalny poradnik z najważniejszymi radami. Stosując poniższe techniki, znacząco zwiększysz bezpieczeństwo swojego komputera.

Czytnik linii papilarnych zamiast tradycyjnego hasła

Nawet złożone i skomplikowane hasło do komputera nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Szczególnie jeśli zdarza nam się pracować w miejscach publicznych. Dane do logowania mogą być podejrzane przez innego klienta kawiarni czy podczas podróży służbowej. Sama utrata urządzenia może sprawić, że dane firmy wpadną w niepowołane ręce, co może mieć poważne konsekwencje.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo danych firmowych i komputera osobistego, warto korzystać z czytnika linii papilarnych. Do odblokowania urządzenia konieczny jest wtedy odcisk palca właściwej osoby. Dzięki temu unikamy wprowadzania loginu i hasła. Taką ochronę danych zapewniają głównie laptopy biznesowe.

fingerprint
hdd

Tworzenie kopii zapasowych na dyskach

Ochrona przed utratą danych wiąże się mocno z tworzeniem kopii zapasowych. Polega ona na z kopiowaniu danych i przesyłaniu ich na drugi nośnik, taki jak na przykład dysk twardy.

Wykonywanie kopii nie jest niczym trudnym, jednak przy dużej ilości danych może okazać się czasochłonne. Często wiąże się również z ręcznym przenoszeniem plików. Ważne jest, aby takie działania wykonywać na bieżąco, aby przechowywane dane były jak najbardziej aktualne.

Istnieje jednak możliwość, aby odpowiednio zaprogramować komputer, który będzie tworzyć kopie automatycznie. Nawet jeśli komputer zostanie uszkodzony lub skradziony, będziesz miał dostęp do danych zapisanych na zewnętrznym dysku.

Programy antywirusowe

Bezpieczeństwo komputera wraz z jego oprogramowaniem to nie tylko instalowanie aktualizacji systemu. Podczas codziennej pracy z Internetem bardzo łatwo natknąć się na „robaki”, SPAM oraz groźne wirusy komputerowe. Złośliwe oprogramowanie nie tylko utrudnia pracę i sieje zamęt na naszym sprzęcie. Te groźniejsze są w stanie wykraść przechowywane dane, zaszyfrować je, a nawet modyfikować.

Płatne oprogramowania zapewniają zapory, które są w stanie zablokować podejrzane pliki, zanim zostaną pobrane na komputer. Monitorowanie pracy w Internecie oraz skanowanie dysków ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo Twojego komputera osobistego.

antivirus
encryption

Szyfrowanie danych TPM

Przy wyborze komputera do pracy można spotkać się z informacją o module TPM. Trusted Platform Module dba o to, aby przechowywane na dysku dane były odpowiednio zaszyfrowane i chronione. Oznacza to, że w momencie kradzieży danych, haker nie będzie w stanie ich rozszyfrować.

Oprogramowanie Windows wymaga posiadania tej technologii, aby korzystać z zaawansowanych opcji ochrony danych (np. poprzez szyfrowanie dysków BitLocker czy logowanie się za pomocą Windows Hello).

Najnowsza wersja modułu TPM 2.0 pozwala wbudować specjalne klucze szyfrowania w mikroukład. Aby je odszyfrować, konieczne jest zastosowanie dokładnie tego samego modułu TPM.

Zabezpieczenie przed kradzieżą — linka Kensington

Kradzież danych nie zawsze musi dziać się w przestrzeni cyfrowej. Podczas podróży lub pracy zdalnej wystarczy na chwilę odejść od stolika, aby po powrocie nie zastać już swojego urządzenia.

Aby nie zabierać ze sobą laptopa po każdym wstaniu ze stanowiska pracy, warto skorzystać z linki Kensington. Wiele osób nie wie o tej formie ochrony komputera i danych. Laptopy często posiadają gniazdo Kensington, które pozwala podpiąć linkę zabezpieczającą i przypiąć ją do stolika lub biurka.

Zdjęcie blokady odbywa się poprzez wpisanie szyfru lub włożenie kluczyka. Kradzież co prawda nie jest niemożliwa, jednak z pewnością odgoni większość potencjalnych złodziei.

laptop
web-camera

Osłonka na kamerkę

Kamera to istotny element uczestnictwa w spotkaniach online czy wideokonferencji. Przestępcy znaleźli dla niej również inne zastosowanie i za jej pomocą potrafią przejąć kontrolę nad urządzeniem.

Aby zwiększyć ochronę komputera i danych, trzeba pamiętać o zasłonięciu jej po każdym zakończonym spotkaniu. W przypadku częstych spotkań bardzo nieporadne i nieestetyczne jest stosowanie taśmy czy plastrów. Laptopy coraz częściej wyposażane są w zaślepki, które zapewniają większą prywatność. Po dołączeniu do rozmowy możesz szybko odsłonić kamerę, nie brudząc przy tym obiektywu.

Copyright  © 2022 Incom Group S.A.